Různé věci mají pro různé lidi rozdílnou cenu. Své o tom vědí především sběratelé, a je jedno, jestli se specializují na známky, pohledy či karty sportovců. A jedním ze sběratelských předmětů jsou i modely aut.
Ty jsou sice veřejností vnímány většinou jen jako hračky pro děti, avšak není pochyb o tom, že některé z nich zaujmou i sběratele. To vědí i výrobci, kteří vyrábí mimo jiné i série určené nikoliv na hraní, nýbrž právě jako sběratelský předmět.
I zde však platí, že zdaleka ne každý model má stejnou cenu. Zatímco některé se i ve sběratelských kruzích prodávají za pár korun, jiné mají skutečně velkou hodnotu, a lidé jsou ochotni za ně zaplatit i desetitisíce. Podle čeho se ale určuje, který z modelů bude mít takto vysokou cenu?
Tím prvním a nejdůležitějším faktorem je samozřejmě rarita. Jednoduše řečeno, čím těžší je jej sehnat, tím vyšší je jeho cena. Je to také pochopitelné, neboť lidé se rádi chlubí tím, že se jim podařilo do své sbírky sehnat vzácný kousek. A jsou ochotni za něj zaplatit.
Ovšem vzácnost není to jediné, na čem záleží. Důležitá je také kvalita zpracování. Čím větší je, tím vyšší cenu má. Skutečně realistické modely se prodávají mnohem dráž než ty jednoduché. A výrobci to samozřejmě také vědí. Proto se také u sběratelských modelů snaží o maximální realismus.
Realismus sám však nestačí. Důležitý je také materiál, ze kterého je auto vyrobeno. Čím lepší a kvalitnější je, tím lépe. Proto se také solidní kovový model prodává mnohem dráž než ten vyrobený z levného plastiku.
Důležité je samozřejmě také stáří a stav modelu. To souvisí s již zmiňovanou vzácností. Starší produkt je hůře k sehnání, a ty, které existují, jsou jen zřídkakdy dobře zachované. Proto jsou také mnohem žádanější, což zvyšuje jejich hodnotu.
Vzhledem k těmto faktorům není divu, že určení skutečné hodnoty čehokoliv není jednoduché. Nakonec vždy záleží na tom, kolik je kupující ochoten zaplatit a za kolik je prodávající ochoten prodat. A tato rovnováha se vždy najde.