Znáte podmínky, které jsou zapotřebí splnit pro schválení hypotéky?

V bankovním sektoru stále převládá nabídka i poptávka po hypotečních úvěrech na bydlení, ale i amerických hypotékách, které se v posledních letech mohou pyšnit čím dál vyšší oblibě. Jaké je ale zapotřebí splnit podmínky, aby vám byl úvěr vůbec schválen? Je jich hned několik, pojďme se společně podívat alespoň na ty nejdůležitější. Ty pravidelně stanovuje Česká národní banka, navíc si ještě další může samotná banka, u které o úvěr žádáte.

Pravidelný měsíční příjem

Aby bylo možné úvěr splácet bez problémů, je zapotřebí, aby měl žadatel pravidelný měsíční příjem. Ten může například pocházet z pracovního poměru, samostatně výdělečné činnosti, podnikání nebo třeba z pronájmu nemovitosti. Je ale zapotřebí, aby bylo možné jeho původ doložit.

Pracovní dohoda

V případě pracovního poměru se navíc musí jednat o pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V případě pracovního poměru na dobu určitou, může být úvěr žadateli poskytnut, ale jeho trvání nesmí přesáhnout dobu pracovní smlouvy. V případě, kdy se žadatel nachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, nemá šanci na úvěr dosáhnout, neboť pro banky představuje až příliš vysoké riziko. Pokud chcete znát přibližnou měsíční splátku úvěru v závislosti na vašich příjmech, rozhodně se neváhejte využít hypoteční kalkulačku na nebankovní hypotéku.

Vlastní bydlení

Záznamy v registrech dlužníků

Každý žadatel v bance je prověřován pro svojí důvěryhodnost. Ve většině případů je za tímto účelem považován registr dlužníků, kde je zaznamenávána platební morálka každého z nás. Pokud banka objeví negativní záznam v některém z českých registrů, s největší pravděpodobností dojde k zamítnutí jakékoliv žádosti o úvěr. Pro banku totiž v takové situaci představujete až příliš velké riziko. Pokud vám však bude z jakéhokoliv důvodu žádost o úvěr v bance zamítnuta, ještě není zapotřebí propadat panice. Vyzkoušet můžete i některé nebankovní společnosti, které mají nabídky stejně výhodné.