Zamilujte se do horské turistiky

Horské turistice každý rok propadne více a více Čechů. Není se však čemu divit, neboť je určená pro všechny bez rozdílu věku či fyzické zdatnosti. Zkrátka se jedná o pohybovou aktivitu, které se může věnovat každý.

České hory nabízí opravdu dechberoucí scenérie, které chce každý rok zahlédnout celá řada českých, ale i zahraničních turistů. Řada z nich ovšem podceňuje výběr kvalitní obuvi a oblečení, bez kterých se může stát i ta nejjednodušší trasa velmi náročnou. Není výjimkou, že se někteří nezkušení turisté vydávají do hor v nevyhovující obuvi, což ovšem může mít v konečném důsledku za následek katastrofické scénáře.

Sedící muž

Kvalitní turistické nebo trekové boty jsou totiž nezbytností, bez které se zvláště na horských trasách neobejdete. Právě tato obuv má speciálně upravený vzorek podrážky, tak aby bota nabízela co možná největší oporu chodidlu a poskytla stabilitu i na jinak nezpevněných a často kluzkých plochách. Jenom obuv ale mnohdy nestačí. Rozhodující je i výběr oblečení. Ten volte s ohledem na roční období, ale i aktuální předpověď.

Horská cesta

Nevyzpytatelné hory si žádají nutnou dávku přípravy

Hory jsou zkrátka svým počasím nevyzpytatelné. Možná proto jsou tak krásné. Ovšem pokud už se rozhodneme nějaký ten horský vrchol zdolat, bez řádné přípravy se nám to nejspíše nepovede. Pokud se vydáváte do hor v létě, nejspíše si vystačíte s pohodlným oblečením a s nepromokavou bundou, která bude vyčkávat na nepřízeň počasí někde naspod batohu. Na podzim a v zimě si ale přípravy na túru vyžádají mnohem více času. Základ tvoří funkční oblečení, na které by měla přijít ideálně zahřívací vrstva a na ní ještě vrstva nepromokavá. I když je venku ještě teplo, nezapomínejte na rukavice a čepici. S přibývající nadmořskou výškou to totiž pěkně fouká a určitě za teplejší oblečení budete ještě rádi.