Záchranáři

Pro všechny, kteří rádi vyrážejí do hor, se stalo samozřejmostí si uložit do svého mobilu i číslo Záchranné služby. Pro případ, že dojde k nenadálé situaci. Se kterou si dotyčný nebude moci poradit sám. A bude potřeba přivolat pomoc. Na pracovníky horské služby tak každou minutu čekají nepředvídatelné záchranné akce, na které musí okamžitě reagovat. Ihned po příjezdu na místo, pokud to udané místo jenom trošku dovolí, poskytují předlékařskou první pomoc. A protože se záchranáři vesměs musí dostat do málo přístupných míst, vyžaduje jejich profese nesmírně náročnou průpravu.

Lavinová nebezpečí

Tito muži musí kromě zvládnutí první pomoci zvládat i úspěšnou organizaci pátracích akcí v náročném horském terénu. Ke kterému je často nutné přivolat záchranný vrtulník. A zajistit tak co nejrychlejší přepravu do bezpečí. Pokud to jenom trochu situace dovolí, záchranáři toto řeší svépomocí. Ať už na sněžných skútrech či dalších záchranných pomocných vozítkách. Během zimních měsíců se tito odvážní muži střídají v hlídkové činnosti na hřebenech a sjezdových tratích. Na kterých bývá hodně úrazů, vyžadujících rychlý převoz do nemocnice. Už během jarních a letních měsíců je pracovní náplní záchranářů realizace bezpečnostních opatření, která pomáhají snížit úrazovost návštěvníků, přijíždějících do hor. Snad jednou všichni oceníme, kolik toho pro naší bezpečnost tvoří.  

Horští záchanáři

Nesmírně prospěšnou službou, kterou horská služba poskytuje návštěvníkům hor je informovanost o povětrnostních a sněhových podmínkách. Které by měly napomoci k jejich tolik důležité bezpečnosti. Ve vyšších úrovních našich hor se rovněž často tvoří laviny. Které smetou všechno, co jim stojí v cestě. A proto jsou členy horské služby prováděna takzvaná lavinová pozorování. Na jejichž podkladech se dají nebezpečná místa před návštěvníky uzavřít. Slouží k tomu instalace výstražných a informačních zařízení. Kterými se snaží zabránit tomu nejhoršímu. Ovšem příroda se mnohdy chová nevyzpytatelně. A týmy záchranářů tak během zimních měsíců často vyjíždějí k záchranným akcím v lavinách. Vždycky s nadějí, že se podaří všechny nešťastníky zachránit.