PVC-U je materiál, který znají i majitelé bazénů

PVC neboli polyvinylchlorid je plastická hmota, s níž se setkal s velkou pravděpodobností každý z vás. Jedním z příkladů může být docela obyčejné linoleum, které dominovalo v městských bytových domech, v panelákových sídlištích již za socialismu. Tehdy se v podstatě jiný materiál na podlahách v bytech nevyskytoval vzhledem k jeho výhodným vlastnostem. PVC bylo velmi odolné, relativně pevné a houževnaté a v té době splňovalo alespoň základní nároky na bytový komfort.

plastové potrubí

Z PVC se linoleum vyrábí i dnes, tentokrát s mnohdy vznešeným názvem „vinyl“, a některé výrobky tohoto typu jsou skutečně vzhledově velmi zajímavé. Vinylové podlahy se zkrátka stále používají a není nic neobvyklého, pokud byste si ji chtěli zakoupit ve specializovaném e-shopu.

trubky z PVC

PVC je však plastická hmota, z níž se zhotovují i jiné výrobky, než pouhé podlahové krytiny. Kupříkladu s označením PVC-U se setkáte u velmi pevných a odolných dílců pro rozvody pitné a užitkové vody. PVC-U je šedavě zbarvený kompaktní plast, nesmírně tuhý a pevný, který odolává i mnoha chemikáliím. Jeho skvělou vlastností je schopnost udržovat velmi spolehlivé lepené a svařované spoje. Díky tomu je možné jej využít pro potrubí a armatury i tam, kde provozujete například zahradní bazén.

PVC-U možná někteří z vás budou znát pod názvem Medur nebo Novodur, s úspěchem se řadu let využívá např. pro přepravu a skladování velmi agresivních louhů a kyselin a také nachází uplatnění v úpravnách vody. Je to jeden z mála plastů, který se v průmyslové výrobě osvědčil a jeho spolehlivosti lze využívat i v domácnostech.

Majitelé bazénů jistě budou znát například trubky z PVC-U, případně hadice, ventily, kolena, redukce, téčka, zátky, kříže, příruby nebo závitové spojky PVC-U chlorito.cz. Jedná se o spolehlivé a prověřené výrobky, které se mimo jiné vyznačují i velmi nízkou cenou a snadnou dostupností.