Plýtvání – problém současné společnosti

Společnost se neustále mění a vyvíjí, a ta naše možná dospěla do bodu, kdy tak nějak neví, co se sebou. Stali jsme se neuvěřitelně konzumní společností, pro kterou je alfou a omegou nákupní centrum uprostřed města. Zvykli jsme si na to, že si můžeme dovolit dovolenou, klidně i několikrát ročně. Že si můžeme koupit auto jaké chceme, každý rok si můžeme koupit nový telefon a počítač, i když ty staré přístroje pořád velmi dobře fungují. Jak by tak ne, když jsme je kupovali vloni?

nákupní středisko

Je až neuvěřitelné, že jsme si zvykli kupovat výrobky na rok. Jaký význam má kupovat každý rok stále nový a nový telefon? Jen proto, abychom ostatním ukázali, že na to máme? Je potřeba vytvářet další a další odpady jen proto, abychom měli dobrý pocit z toho, že máme skoro stejný mobil, jenom dražší, a zase na splátky?

nákupy s kamarádkou

V současné době celá společnost přemýšlí, co s ní vlastně bude. Naučili jsme se plýtvat vlastními penězi, abychom udělali dojem na lidi, které naše finance vůbec zajímat nemusí. Nepotřebujeme přece na nikoho dělat dojem a nikoho přesvědčovat o tom, že jsme bohatí a máme hodně peněz. Proč bychom to měli dělat? Teď se neustále zvyšují ceny energií a tím i všeho, protože energie jsou výchozí vstup. Lidé začali více šetřit, a někdo říká, že jsme to už potřebovali. Jsme příliš zhýčkaní tím, že si můžeme koupit zcela zbytečné věci, kdykoliv se nám zachce. Jenže s tím je teď pravděpodobně konec. Těžko říct, zda jde jen o dočasný stav, či to bude stav trvalý. Jisté ale je, že mnohem více lidí bude dobře přemýšlet, za co utratí svoje peníze.

Nepotřebujeme drahé zahraniční dovolené, nepotřebujeme každý rok nový telefon, který se téměř neliší od toho “starého”. Nemusíme trávit volný čas v nákupních centrech a nakupováním zbytečných věcí, jen proto, že se nudíme. Není lepší chodit do přírody a starat se o svoje okolí?