Na co si stěžujeme?

Před pouhými několika měsíci byla konečně zrušena takřka všechna protipandemická opatření. A kdekoho z turistické branže vysloveně zaskočilo, jaký byl rázem zájem o dovolené. Kdekdo chtěl někam odcestovat, když už to bylo konečně možné, a mířili jsme skutečně kdekam. Až jsme tím přetížili mezinárodní aerolinie a nejen ty. Takový zájem, zdá se, nikdo nečekal.

A tak jsme prožili léto na dovolených. Zájem o zájezdy a letenky neklesl prý dokonce ani tehdy, když tu rapidně vzrostly ceny, i ty nejdražší nabídky si našly své kupce. Protože si to chtěl každý užít. A ohromné peníze tu létaly vzduchem a nikomu to nevadilo.

rajská dovolená

Teď je po dovolených. Kdekdo může vzpomínat na pobyt v nejedné světové destinaci, kdekdo si to tam skutečně skvěle užil.

Ale netrvalo to dlouho a jsme tak jaksi docela jiní, než jsme v dobách dovolených byli. Najednou je všechno jinak. A radost vystřídala skepse nebo ‚blbá nálada‘. Protože se zdražuje. Jistě, zdražovalo se i před dovolenými a bylo jasné, že se to ani v létě nezastaví, ale tehdy nám to zdánlivě nevadilo. Kdežto dnes nám to najednou vadí.

otevřený kufr

Dnes nadáváme na to, jak je u nás draho. Stěžujeme si, že nebudeme mít na energie, že je tu drahé jídlo, že všechno podražilo přímo neskutečně a my lidé jsme chudáci. Kdekdo si tu stýská, kdekdo nadává na poměry. A spousta našinců se dožaduje toho, aby vláda zakročila a postarala se. Kdekomu vadí, že vláda nezajistila nižší ceny, že lidem nepomáhá. A dokonce se najdou i naivkové, sklerotici nebo blázni, kteří jsou schopni hlásat, že za … bylo líp. Což je pochopitelně nesmysl, protože právě za dotyčného premiéra jsme se zadlužovali i v těch nejlepších časech a pak tento poškodil kdekoho. Nevěříte-li, prohlédněte si i jen pár měsíců staré internetové zpravodajství.

Vláda se o nás má prostě postarat. A má podat demisi, protože to nedělá. Kritiků u nás máme habaděj. A je zajímavé, že si tito stěžují. Když byli v posledních týdnech vesměs na dovolených a utráceli peníze. A nyní si stěžují, že nebudou mít za co žít. Na což bych jim nejraději odpověděl, že se tento vývoj očekával. A nemuseli přece jet na dovolenou, která není nezbytným výdajem.