Mít doma v zimě teplo chceme asi všichni. Je však otázkou, jak to zařídit. Způsobů je dnes poměrně dost. Zatímco dříve se museli naši předkové spolehnout na otevřený oheň, dnes máme možností mnohem více. A jednou z nich je i tepelné čerpadlo, jako jsou například tepelná čerpadla Nymburk. Ta fungují na poměrně odlišném principu od toho, na který jsme většinou zvyklí. Na rozdíl od klasického topení, kdy se horký vzduch vytváří hořením, se zde využívá rozdílu teplot, ať už jde o rozdíl teplot mezi vnitřním a vnějším vzduchem, či mezi horní a podzemní teplotou. Zdálo by se tedy, že je účinné a také mnohem ekologičtější. A je pravdou, že v určitých podmínkách může být skutečně tím nejlepším, co může být. Je však otázkou, zda je tomu tak i u nás.
Z předchozího je více než jasné, že čím vyšší je rozdíl teplot, tím lépe tepelné čerpadlo funguje a tím je i efektivnější. Bohužel, ukazuje se, že v našich klimatických podmínkách není situace taková, aby se tepelná čerpadla vyplatila. Hlavním problémem je, že zimy jsou u nás zkrátka příliš mírné, než aby se vytvořil dostatečný výkon, a tedy i dostatečné teplo.
A vzhledem ke globálním změnám klimatu je pravděpodobné, že budou stále mírnější, a tedy i čerpadlo méně výkonné. Koneckonců, už po dva roky jsme téměř neměli žádný sníh, o pořádné sněhové pokrývce ani nemluvě. V takovém případě však musíme dodat potřebný výkon jinak, a to elektrickým proudem. Ten samozřejmě musíme zaplatit, takže se nám takto zvýší účet za elektřinu, a to více, než kdybychom měli klasický elektrický kotel. Je tak pravdou, že valná většina lidí, která na tepelná čerpadla přešla, toho nakonec litovala, a vrátila se k jinému způsobu. Zkrátka se jedná o typ vytápění, který sice zní dobře na papíře, ale v praxi se příliš neosvědčil, nebo alespoň ne v našich podmínkách, což je nakonec škoda.