Je běžná internetová kalkulačka odhad ceny nemovitosti dostatečně přesná?

Pokud chceme prodat nemovitost, měli bychom nejprve znát její přesnou hodnotu . To nám umožní stanovit cenu, kterou za ni budeme požadovat. Díky tomu bude odpovídat skutečnosti a my tak nedostaneme méně peněz, než kolik je její hodnota. Jak ale zjistit, kolik za ni vlastně máme požadovat?

Jednou z možností je samozřejmě to, že si najmeme specializovaného odhadce. To je to nejlepší řešení, pokud nám skutečně záleží na tom, abychom znali přesnou cenu. Pokud však potřebujeme jen přibližný odhad, je zbytečné vydávat takto peníze.

Jedním z nástrojů, které můžeme využít, je i internetová kalkulačka odhad ceny nemovitosti. Do ní zadáme veškeré důležité parametry, podle kterých se vypočítá celková hodnota. Otázkou ovšem je, nakolik můžeme výsledkům těchto kalkulaček věřit. Jsou dostatečně přesné?

prodej domu

V první řadě je nutné si uvědomit, že se stále jedná o počítačový algoritmus, který pracuje pouze podle zadaného programu. Jeho přesnost tak záleží především na údajích, které do něj vložíme. A zde je jádro problému s přesností této metody.

Většina z nás totiž není schopná být dostatečně realistická. Máme tendence vidět svůj dům v lepším stavu než v jakém skutečně jet. Přehlížíme drobné nedostatky, které by v konečném důsledku mohly cenu snížit. Proto nám často vychází vyšší částka, než jaká by odpovídala skutečnosti.

výpočet hodnoty nemovitosti

Toto se samozřejmě netýká jen domu samotného, ale také okolí. Pokud například popisujeme okolí, vidíme jej často v lepším světle. Například jsme si již poněkud zvykli na sousedovy neustále štěkající psy, na blízkost hospody či na to, že se jedná o místo, kde se schází hlučná mládež.

Proto bychom měly tyto výsledky vždy brát s rezervou a použít je jen jako orientační. Pokud máme zájem o skutečně precizní výsledek, není jiná možnost než si najmout profesionálního odhadce. Záleží tedy na tom, co přesně potřebujeme a o jak přesný výsledek stojíme a jak realističtí dokážeme být. Jen tak se dozvíme, jakou hodnotu náš dům, byt či pozemek skutečně má.