Jaké jsou základní měrky

Asi není třeba říkat, že při práci v dílně je velmi důležitá preciznost. To se týká i měření jednotlivých komponentů. Je potřeba zajistit, aby byly přesně té dané délky. A ačkoliv se k tomuto účelu v dnešní době používají nejrůznější metry, mnohde stále ještě najdeme i základní měrky, určené především pro drobnou u práci.

V podstatě se jedná o sadu kovových měřidel v délce od 0,5 do 100 mm, rozdělené po půl milimetru. Již z toho je jasné, pro jak drobnou práci jsou určeny. Pracuje se s nimi naprosto jednoduše – přiložíte měrku požadované velikosti ke kusu, který chcete změřit, a hned uvidíte, zda má skutečně ten požadovaný rozměr.

typická dílna

Jak již bylo řečeno, jednotlivé měrky jsou vyrobeny obvykle z kovu. Díky tomu je možné použít je i poněkud jiným způsobem. Jednoduše řečeno, přiložíme potřebné měřidlo k danému kusu a jednoduše jej podél měrky ořízneme. Díky tomu získáme kousek o přesně dané velikosti, s přesností na půl milimetru.

Obvykle jsou navíc uloženy v dřevěné kazetě, kde jsou uloženy v přesně daných otvorech. Každá z nich je navíc popsána, aby bylo jasné, o jakou velikost se jedná. Díky tomu nemůže dojít k záměně dvou kusů, i když se od sebe velikostně liší jen tak málo.

některé nástroje pro drobnou práci v dílně

To ovšem platí pouze v případě, že se o ně budeme dobře starat a po použití je vždy vrátíme na své místo. Pokud je totiž například vyndáme a dáme do sáčku, pak budeme mít velký problém hledat tu správnou. Navíc je zde velká pravděpodobnost, že se spleteme, a to i přesto, že i na sobě mají vyraženu svou velikost.

Přesto však není pochyb, že se jedná o produkt, který si najde své místo jak v domácích, tak i profesionálních dílnách. V některých případech může být dokonce nepostradatelný. Proto je rozhodně vhodné do něj investovat. Vrátí se nám to totiž nikoliv v penězích, nýbrž v tom, že budeme mít usnadněnou práci. A za to je rozhodně rád každý.