Hana Zagorová

Zpěvačka, ale rovněž herečka, textařka a moderátorka Hana Zagorová se narodila v roce 1946. Nedaleko Ostravy. V Petřkovicích, kde navštěvovala místní měšťanskou školu. Sportovala, oblíbený měla dramatický kroužek a už tehdy začala psát pevní básničky. Hančin tatínek pracoval jako stavební inženýr a maminka byla učitelkou. Sestra Evelyn byla o dva roky starší. Gymnázium už studovala v Ostravě. A tam se s partou kamarádek přihlásily v roce 1963 do pěvecké soutěže Hledáme nové talenty. Kde si ji všiml šéf ostravského rozhlasu a pozval ji k natočení několika písniček.

Vzpomínáme

Čímž odstartoval její pěveckou kariéru. Po úspěšné maturitě, v roce 1964,  začala studovat brněnskou JAMU. Tehdy, kromě hromady učení, zvládala i hraní v divadla a  zpívání v kapelách. Časté mejdany, málo spánku dovedly Hanku do nemocnice. S děsivou diagnózou tuberkulózy. Musela přerušit studia, protože se přidal další zdravotní problém – porucha krvetvorby. Která ji provázela celý život. Musela v předem daných  časových intervalech absolvovat transfúze krve. Což ji ovšem v rozjeté kariéře nezastavilo. Už v té době nazpívala se známým brněnským orchestrem několik písniček a v roce 1966 se stala zpěvačkou pop-soulové a beatové skupiny v Ostravě. V té době vznikl její první opravdový hit – Svatej kluk.

Koncert Haničky písničky

Hana Zagorová se stala během své pěvecké kariéry, svými devíti Zlatými slavíky, druhou nejúspěšnější v kategorii zpěvačka. Nazpívala přes 900 písní a je držitelkou mnoha zlatých i platinových desek. V roce 2014 dokonce i deskou diamantovou. Ještě v tomtéž roce byla uvedena i do síně slávy hudebních cen Anděl. Velké oblibě se těšil i televizní pořad Hogo Fogo, ke kterému psala scénáře a uváděla spolu s manželem Štefanem Margitou. Kromě písňových textů psala i básně. Které jí, pod názvem Milostné, vyšly v knižní podobě v roce 2006. Další z řady biografických titulů, na kterých se podílela jsou: Než to zapomenu, Dřív než to zapomenu, Málokdo ví 2010 a v roce 2017 Hana Zagorová – Zagorka.  V roce  2020 vydala své polední album Konečně společně. Na kterém tento mimořádný manželský pár předvedl dokonalé pěvecké umění. Hana Zagorová zemřela 26. srpna 2022, ve věku 75 let.