Kanalizaci nikdo jiný nevyčistí
Když se vám ucpe odpad u kuchyňského dřezu nebo pod sprchovým koutem, a nedaří se jej prorazit dostupnými prostředky v domácnosti, voláte instalatéry. Ti mají k dispozici potřebné technologie, jimiž problém odstraní, ovšem ne vždy se to daří provést na místě. Závada se totiž může projevit až v kanalizačním systému a tehdy se pak jedná o náročnější proces. Čištění kanalizace se provádí tlakovou vodou a mechanickými prostředky, např. odfrézováním nánosů písku, bahna, kamenů, větví, zbytků papírového kartonu, plastů a prorůstajících kořenů stromů.
Proces čištění kanalizací je monitorován kamerovým systémem, to je nutné i z toho důvodu, aby se odhalila možná slabá místa, kudy dochází k vytváření nánosů a k průniku kořenů okolní vegetace, což jsou např. praskliny potrubí, jejich deformace tlakem podloží, netěsnosti v připojených armaturách apod.
Zanášet se může i topení
Proces čištění provádí instalatérské firmy poměrně často, je to celkem logické, protože využívání odpadů a kanalizací provází velké množství nečistot, které podporují rozmnožování bakterií, a ty pak společně s nimi tvoří různé kaly, povlaky i silnější vrstvy slizkého mazu. Možná si toto vybavíte, pokud jste někdy čistili odpad umyvadlového sifonu a vnitřní stěny trubek byly pokryté černým slizkým nánosem.
Vrstvy kalů se však netvoří jen v odpadech, ale i v radiátorech ústředního topení. Cirkulací vody uvnitř systému se postupně uvolňují drobné částice zkorodovaného kovu a spolu s nimi i některé bakterie, které dopadají na dno trubek a radiátorů, čímž mimo jiné snižují topný výkon a zbytečně navyšují náklady na vytápění. Instalatéři v Praze Kanalizace instalatéři mohou veškeré topné systémy propláchnout čisticím a desinfekčním roztokem a opětovně je zprůchodnit, aby výkon topení opětovně odpovídal běžnému standardu.